Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız Başlıklı Yazımız.

Bebeğin kanında çok fazla bilirubin birikmesi ve kendini ten ve göz aklarının sararması biçiminde gösteren sarılık yenidoğan bebeklerin %60’ında görülür. Bu oran erken doğan bebeklerde %80’e kadar çıkmaktadır. Şimdi, bebeklerde sarılık nedir? Bebeklerde sarılık sebepleri, bulguları ve rehabilitasyonu ile alakalı öğrenilmesi gerekenler bir göz atalım…

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız

Bebeklerde Sarılık Nedir?

Yenidoğan sarılığı bebeğin cildinin ve gözlerinin sararmasıdır. Yenidoğan sarılığı çok yaygındır ve bebeklerin yüksek bir bilirubin seviyesine sahip olduğu, kırmızı kan hücrelerinin banal çöküşü sırasında oluşan sarı bir pigmentin ortaya çıkmasıyla ortaya çıkabilir.

Daha büyük bebeklerde ve erişkinlerde, karaciğer bilirubini işler, bu da onu bağırsak yolundan geçirir. Bununla beraber, yeni doğmuş bir bebekte hala büyümekte olan bir karaciğe bilirubini çıkarabilmek için yeterince olgun olmayabilir.

Çoğu gidişatta, yeni doğan sarılığı, bebeğin karaciğeri büyüdükçe ve bebek beslenmeye başladığında, çoğu gidişatta 2 ila 3 hafta içinde ortadan kalkacaktır. 3 haftadan uzun süren sarılık altta uyuyan bir gidişatın bulgusu olabilir. Ayrıca yüksek bilirubin seviyeleri bir bebeği sağırlık, serebral palsi veya öteki beyin zararı tehlikeyi altında vazgeçebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir