Bebek Sağlığı

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız İsimli Yazımız.

Bir bebek dünyaya getirmek oldukça mutluluk verici bir durum olarak biliniyor. Her toplumda dünyaya yeni gelen bir birey için farklı kutlama ve ritüeller yapılabiliyor. Ancak tüm bu yapılanların hepsi genel olarak mutluluğu paylaşmak adına yapılan şeylerdir. Dünyaya yeni gelen bir bebek başta ebeveynleri olmak üzere herkesi sevindiren bir durumdur. Ancak bu durumda da bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Fakat bunlar oldukça önemsiz gibi görünse bile aslında önemli olabiliyor. Tüm durumlarda olduğu gibi yeni doğan bebeklerde de bazı sağlık sorunları önceden fark edilirse iyi olur. Genel olarak bakıldığında yeni doğan bebeklerde sarılık oldukça yaygın bir şekilde görülüyor. Eğer sizde bu konu hakkında bilgi almak isterseniz yeni doğan bebekte sarılığın geçtiğini nasıl anlarız yazısını okumalısınız.

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız

Yeni Doğan Sarılığı Nedir?

Yeni doğan bebeklerde yaygın olarak görülen bir hastalık olarak biliniyor. Yeni doğan sarılığı, birçok nedene bağlı olabiliyor. Ancak erken doğum ile dünyaya gelen bebeklerde daha çok ortaya çıktığı biliniyor. Bu duruma karşın vaktinde doğan bebeklerde de görülebiliyor. Genel olarak yeni doğan bebeklerde sarılığın görülmesi kanda bulunan bilirubin artışına bağlıdır. Bu maddenin kanda artışı sarılığın derecesini belirler.

Yeni Doğan Sarılığında Tedavi

Her hastalıkta olduğu gibi burada da erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Özellikle yeni doğan sarılığında hastalığın hedefinde yeni doğan bebekler olması, tedavinin önemini ortaya koyuyor. Yeni doğan sarılığı teşhisi ve tedavisi için bebeğinizi düzenli bir şekilde muayene ettirmeniz çok önemlidir. Düzenli ve doğru tedavi ile hastalık kısa sürede ortadan kalkabilir.

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız

Yeni Doğan Sarılığı Nasıl Ortaya Çıkar?

Yeni doğan bebeklerde görülen bu sarılık türü, ilk olarak bebeklerin göz bebeklerinde sarıya çalan bir renk ile ortaya çıkar. Daha sonra hastalığın tüm vücuda yayılması ile baş, gövde, kollar ve son olarak da ayaklarda ortaya çıkar. Yeni doğan sarılığının tüm vücuda yayılması oldukça tehlikelidir. Bu sebeple hastalığın ilk ortaya çıktığı göz bebekleri evresinde hemen doktor tedavisine başlanmalıdır. Böylece yeni doğan sarılığının tüm vücuda yayılmasını önlemiş olursunuz.

Yeni Doğan Sarılığının Bitmesi

Yeni doğan sarılığı, genel olarak tüm yeni doğan bebeklerde görüldüğü için korkmaktan ziyade dikkatli olunmalıdır. Doğru zamanda doğru tedavi her hastalıkta olduğu gibi bu durumda da çok önemlidir. Yeni doğan sarılığı, ilk olarak göz bebeklerinde ortaya çıktığından genellikle hastalığın geçmesi göz bebeklerinden başlar gibi düşünülür. Ama bu düşünce yanlıştır. Yeni doğan bebeklerde görülen sarılığın geçmesi, sanılanın aksine ilk olarak ayak tabanında görülen sarılığın geçmesi ile hastalığın iyileşmesi başlar. Bu sebeple iyileşme süreci ilk olarak ayaklar daha sonra bacaklar, kollar, baş ve gözler şeklinde olur. Yani iyileşme dönemi hastalığın başlamasına ters seyreder.

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız

Yeni Doğan Sarılığında Hurafe Yöntemler

Geleneksel iyileşme yöntemleri her hastalıkta olduğu gibi yeni doğan sarılığında da kendine özgü iyileşme yöntemleri belirler. Bu yöntemler genel olarak bilimsel olarak ortaya çıkmamıştır. Daha çok deneme yanılma yöntemiyle bulunan ve uygulanan tedavi yöntemleridir. Günümüzde yaygın olarak tercih edilen bir tedavi yöntemi olmasa bile hâlâ kullanılabiliyor. Yeni doğan sarılığında tedavi amaçlı yapılan hurafelerden en çok bilineni şekerli sudur. Sarılığı bulunan bebeğe şekerli su verilmesi sarılığın iyileşmesini sağladığına inanılır. Ancak doktorlar bu yöntemin yanlış ve tehlikeli olduğunu vurguluyor. Bilinen bir diğer hurafe tedavi yöntemi ise bebeği ışık altında tutmaktır. Bu durumda aynı şekilde oldukça yanlış ve sakıncalıdır. Yeni doğan sarılığında doğru tanı ve tedavi tıp hekimleri tarafından yapılmalıdır.

Ayrıca, Yeni Doğan Bebeklerde Sarı Kusmanın Nedenleri İsimli Yazımızı da Okumanızı Öneriyoruz.

 

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız

Related Articles

Çocuğun Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

admin

Yeni Dogan Bebeklerde Sarı Kusmanın Nedenleri

admin

Bebek Kusması Normal mi

admin

2 comments

serdar 7 Eylül 2019 at 03:22

Bilgilendirici bir yazı olmuş.

Reply
betül 16 Eylül 2019 at 09:53

teşekkürlerr 🙂

Reply

Yorum Yapabilirsiniz