Bebek Sağlığı

Yeni Dogan Bebeklerde Sarı Kusmanın Nedenleri

Yeni Doğan Bebeklerde Sarı Kusmanın Nedenleri

Yeni Dogan Bebeklerde Sarı Kusmanın Nedenleri, Annelerin yeni doğan bebeklerde sarı kusma durumu ile sık sık karşılaşmak mümkündür. Bebeğin doğumdan hemen sonra henüz herhangi bir sindirim faaliyetinde bulunmamış bir sindirim sistemine sahip olmasından dolayı bir alışma sürecine girer. Anne sütüne uyum sağlamaya çalışırken zaman içinde kusma sorunları ile karşı karşıya kalınabilir. Kusma sorunu bebeğin sindirim sisteminin fazlalığı atmak istemesinden de kaynaklanır. İlerleyen haftalarda ise sindirim sistemi sulu veya peynir kıvamına yakın şekilde kusma eğiliminde olabilir. Sütü fazla içmesinden dolayı yaşanan bir olaydır. Kusmada önemli olan renktir. Bebeğin hangi renkte kustuğu sorunla alakalı bilgi alınması açısından son derece gerekli bir bilgidir.

Kusmanın Nedenleri

Bebekler birçok nedenden dolayı kusabilir. Bu nedenlerin bilinmesi anne ve babanın daha sakin davranmasına neden olur. Bebeğinizin besinlere veya anne sütüne karşı alerjisinin olması emzirmeden sonra kusmasına neden olabilir. Midesinde reflü olması da bir başka kusma sebebidir. Bebeğinizin midesinde fazladan bulunan asitler kusma yoluyla rahatlama sağlar. Üşütme olması halinde de ekşi şekilde kusulması durumu ile karşı karşıya kalınabilir. Bu nedenle kusmanın kokusu ve rengi önemlidir.

Yeni Dogan Bebeklerde Sarı Kusmanın Nedenleri

Enfeksiyon ve Sarı Kusma

Bebeklerde en sık karşılaşılan sarı kusma nedenleri arasında enfeksiyon gelir. Bebeğinizin sarı renkte kusmaya başlaması takip edilmesi gerektiği anlamına gelir. Yediğiniz besinlerin renginde ve içeriğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını ayırt etmeniz gerekir. Ayrıca enfeksiyon riski de her zaman sarı kusma durumunda değerlendirilmelidir. Sarı kusma durumunun nedeninin enfeksiyon olması halinde ise ateş, ishal veya karında ağrı gibi diğer belirtiler de eşlik eder. Bu durumda hemen doktora gidilmelidir.

Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Bebeklerde kusma sıklıkla karşılaşılan ve bazı bebeklerde 1 yaşına kadar devam eden durumlardan bir tanesidir. Bu nedenden dolayı annelerin hangi durumlarda bebeği doktora götürmesinin doğru olduğunu bilmesi önemlidir. Bebekte kusma ile birlikte bazı işaretlerin de olması doktor kontrolünün olması gerektiğini hatırlatır. Ateş, anne sütünü veya devam sütünü reddeden bir bebek, ağızda kuruluk, karında şişlik, yüzde veya gözlerde sarı renk görülmesi, uykusuzluk veya huzursuzluk hali de önemli belirtilerdir. Sarı renkte kusma durumunda bu belirtiler ile birlikte ilk olarak enfeksiyondan şüphe edilir.

Yeni Dogan Bebeklerde Sarı Kusmanın Nedenleri

Nasıl Kusma Engellenir?

Bebeğinizin belli bir nedenden dolayı kusma sorunu yaşamadığını düşünüyorsanız bazı küçük önlemler ile daha az kusmasına neden olabilirsiniz. Dik pozisyonda tutarak emzirmek bunların başında gelir. Çok acıkmasına gerek kalmadan bebeğinizin beslenmesi de önemlidir. Böylece midesinde sindirebileceğinden daha faza süt olmaması kusmasını engeller. Ayrıca emzirme işleminden sonra bir süre dik tutmak da kusmayı engelleyecektir. Kullandığınız bebek bezinin sıkı bir şekilde bağlanmaması da kusmaların olmasına neden olmayacak başka bir önlemdir. Bebeğin karnını doyurduktan sonra zıplatmak veya oynatmak da bebeğinizin kusmasını sağlar. Bunlara dikkat ederek daha yeni doğan dönemini daha kısa süre içinde tamamlayabilirsiniz.

Sarı Kusma ve Sarılık Belirtisi

Bebeğinizin sarı kusması ile sarılık arasında genel anlamda bir ilgi olduğunu söylemek yanlış olur. Çünkü bebeğinizin sarı kusması bazen anne sütü içeriğinden kaynaklanabilir. Bunun için sarılık ilişkisi hemen kurulmamalıdır. Bebeğin sürekli uyumak istemesi ve beslenmeyi bile reddetmesi, gözünde ve teninde sarı rengin olması sarılık ilişkisini akıllara getirebilir. Ama bunun dışında sadece sarı renkte kusan bebeğin sarılık olduğunu düşünmek yanlış bir tanı olur. Şüphe olması halinde bebeği doktor kontrolüne götürmek en kesin çare olacaktır. Doktor kontrolünden sonra sarı kusmanın da nedeni ortaya kolaylıkla çıkacaktır.

Yeni Dogan Bebeklerde Sarı Kusmanın Nedenleri İsimli Yazımızı Okudunuz.

Ayrıca, Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız İsimli Yazımızı da Okumanızı Tavsiye Ediyoruz.

Yeni Dogan Bebeklerde Sarı Kusmanın Nedenleri

Related Articles

Bebek Kusması Normal mi

admin

Mıknatıslı Oyuncaklar Zararlı mı

admin

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız

admin

Yorum Yapabilirsiniz