Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı Başlıklı Makalemizi Okumaktasınız.

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı Sorusuna En İyi Cevap Olarak Sizlere Hazırladığımız Makale Epeyce Yardımcı Olacaktır.
Bebeklerde uyku düzeni, ailelerin oldukça ve sıkça rastladığı problemlerin başında gelmektedir. Sırasıyla örneklendirecek olursak;
Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı

1- Yetişkinlerle Bebeklerin Uyku Orantısı Ne Şekildedir?

Tüm bebeklerin uyku süresi, büyümesiyle orantılı bir şekilde azalmaktadır. Yetişkin bireyler günlük 7-8 saat uykuya ihtiyaç duyarken, bebeklerde bu durum 13 ve 16 saat aralığında değişebilmektedir. Yetişkinlerde uykusuzluk şikayetleri oldukça fazladır. Çünkü; alınması gereken uyku yeterliliği, gün içerisinde 1’er ve 2’şer saatlik uyumalar ile sağlandığından dolayı olması gereken uyku süresinden alındığı için uykusuzluklar kendisini belli etmektedir. Bebeklerde ise durum biraz farklıdır. Bebekler tam uyku haline daldıktan sonra 2 ve 3 saat aralıklarla beslenme ihtiyaçları için uyanmaktadır.

2- Bebeklere Gece Ve Gündüz Saatleri Farkındalığı Nasıl Kazandırılır?

Tüm bebekler genellikle gece uyumaları için ebeveynleri tarafından uykuya zorlanırlar. Bu durum kesinlikle yanlış bir uygulamadır. Örneğin, bebeğinizin gündüz sürekli bir biçimde beslenmeden sonra uyumasına, onun dikkatini başka türlü aktivitelere çekerek gündüz uyumamasını sağlayabilirsiniz. Böylece öğlen alınması gereken uyku hakkını gece yarısı kullanarak ve bunu sürekli tekrar ettiğinizde de gece ve gündüz ayrımını da rahat bir şekilde sağlamış olacaksınız.
Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı

3- Bebeklerde Uyku Sağlığı Açısından Süreler Nasıl Olmalıdır?

  • Bebekler yeni doğduklarında günlük olarak ortalamada 10-18 saat uyuyarak geçirirler.Gündüzleri de 3-4 defa uyuma aktiviteleri olmaktadır.
  • 2 ya da 3 aylık iken 3 veya 4 saat boyunca ara vermeden uyuya bilmekte ve sadece beslenme için uyanırlar.
  • 3 aylık civarlarında bebeklerin büyük bir kısmı tüm gece boyunca sağlıklı bir şekilde uyurlar.
  • 4 aylık oldukları vakit geceleri uzun ve gündüzleri daha da kısa uyku vakitleri olmaktadır.
  • 10 aylık bebekler ise hemen hemen tüm geceyi uyuyarak geçirmekte ve günlük ortalamada 10-12 saat uyuyabilirler.
  • 12 aylık olduklarında da bebekler ortalama olarak 10 ya da 13 saat uyku uyumaktadırlar.
Ayrıca, sağlıklı bir şekilde ve bebeklerin kesintisiz bir şekilde uyku uyuması, gelişim süreçlerindeki en büyük ihtiyaçlardan birisidir. Beslenme tabi ki önemli fakat uyku da o derece önem arz etmektedir. Uykunun önemini asla ve asla unutmayın!
Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir